TAX SAVINGS – USE “SECTION 179”

Posted by at 11:38 am 4 Comments Print

The IRS has a section of the code that allows you to take a deduction for the purchase of business equipment, all in one year, instead of spreading it out over many years in “depreciation”.  As the name implies, the section of the IRS code is #179.

Normally when you buy equipment (computers, printers, cell phones, etc) you take an incremental depreciation expense over the life of that specific item – anywhere from 3 to 30 years.

Under Section 179, you get to deduct the depreciation all in one year up to $25,000 (under the current code).  So if you buy a computer before December 31st, you get to take the entire purchase price as a deduction!

BLOG READY TAXES , , , , , , , ,

Related Posts

4 Comments


 1. Ultra V Lift 4D埋線, 3 months ago

  SMAZ換能器傳送更穩定,更安全,更有效,和疼痛更少的HIFU能量。 SMAZ不需要應用較高的能量便可到達浅肌肉腱膜層。主要治療:-抬頭紋 -眉間紋 -鼻樑紋 -魚尾紋 -法令紋 -淚溝 -木偶紋 -垂直唇紋 -嘴角紋 -頸紋


 2. futbol.run Germany off to flying start - News, 2 months ago

  Ex-Manchester United manager David Moyes has revealed he will wait for the right club to rebuild his reputation as an elite manager. Moyes has claimed to have received many attractive offers. David Moyes is waiting to repair his ‘bruised’ reputation at the right club and claims he has received several attractive offers


 3. SannyLeank, 2 months ago

  Nice website!

  ___
  Sanny


 4. Gebze Evden Eve Nakliyat, 1 month ago

  Evden Eve Nakliyat evinizi kolay bir şekilde taşımanız için oluşmuş son yıllarda oldukça popülerleşen sektöre verilen isimdir. Bu firmalar bütün taşıma organizasyonlarını kendileri yaparlar ve müşteri sadece yapmak istediği kısımları yapar. Yani genellikle müşteriler ufak tefek diye tabir edilen eşyaları ve kişisel eşyalarını kendileri kolilerler geri kalanı firmalar kendileri sarar, söker ve taşır. Bu firmaların bünyesinde taşıyıcı personel, mobilyadan anlayan ve eşya ambalajlayan personel bulunur. Nakliye araçları kapalı kasa olur. Bu firmalara genellikle internet üzerinden ulaşılır ve rezervasyon işlemleri bu şekilde yapılır. Bir kısmı şehir içi nakliyat yaparken bir kısmı şehirler arası nakliyat ile birlikte şehir içi nakliyat yapmaktadır. Böyle firmalarla herhangi bir ilden bu illere taşınma imkanı bulabilirsiniz.


Post Your Comments

CALL US:

3 0 3 . M A R T I N O

EMAIL US:

Help@Troubleshooter.com

PHYSICAL ADDRESS:

4695 S Monaco St, Denver, CO 80237